Ndërlidhjet

Sot jepet çmimi Nobel për PaqeNë kryeqytetin norvegjez Oslo sot do të publikohet fituesi i çmimit Nobel për Paqe për vitin 2010.

Disidenti kinez Liu Xiaobo, i cili gjendet aktualisht në burg, është kandidati kryesor për ta marrë çmimin. Kina zyrtare i ka tërhequr vërejtjen Komitetit të Nobelit kundër dhënjes së çmimit në vlerë prej 1.5 milionë dollarësh Xiaobos. Një tjetër kandidate është dhe aktivistja e të drejtave të grave, afganja, Sima Samar.

Vitin e kaluar çmimin e morri presidenti amerikan Barak Obama.
XS
SM
MD
LG