Ndërlidhjet

Turqia dhe Kina rritin bashkëpuniminTurqia dhe Kina nënshkruan tetë marrëveshje për forcimin e tregtisë dhe bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve.

Marrëveshjet u nënshkruan gjatë vizitës së kryeministrit kinez Ven Xhiabao.

Ekonomitë e dy vendeve shënojnë rritje më të madhe në botë.

Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan tha se synimi është që dy vendet t'a rritin vëllimin e shkëmbimit tregtar në 50 miliardë dollarë në vit, nga 17 milirardë sa është aktualisht.

Erdogan tha se dy vendet janë dakorduar ta përdorin valutën e vet, lirën dhe juanin, dhe jo dollarin.
XS
SM
MD
LG