Ndërlidhjet

Budapest: Nuk ka rrezik nga katastrofë biologjikeQeveria e Hungarisë tha se nuk ka rrezik nga një katastrofë mjedisore në lumin e Danubit pas ngritjes së nivelit të aciditetit nga derdhja e mbetjeve toksike.

Zyrtarët e mjedisit thanë se katër ditë pas derdhjes së rezervoarit në fabrikën e aluminit, mostrat kanë treguar se cilësia e ujit është afër normales.

Derdhja që ndodhi në qytetin Ajka, 160 km në perëndim të Budapestit, ka marrë jetën e të paktën gjashtë njerëzve, dhe të enjten mbërriti në Danub.
XS
SM
MD
LG