Ndërlidhjet

Miratohet ligji i lojalitetit nga qeveria izraeliteKabineti qeveritar izraelit ka aprovuar të dielën një ligj kotraverz që do të detyrojë të gjithë qytetarët e rinj për besnikëri Izraelit si “shtet hebre dhe demokratik.” Propozimi duhet të kalojë edhe votimin në parlamentin e vendit para se të bëhet i aplikueshëm.

Premtimi për lojalitet nuk do të kërkohet të bëhet nga qytetarët arabë të Izraelit e as nga imigrantët izraelit.

Sidoqoftë, efekti kryesor do të jetë mbi palestinezët e Bregut Perëndimor dhe Rripit të Gazës, të martuar për arabët e Izraelit dhe që kërkojnë nënshtetësi izraelite.
XS
SM
MD
LG