Ndërlidhjet

Gejts: Kontestet territoriale e kërcënojnë rajonin Azi-PaqësorSekretari amerikan i Mbrotjes Robert Gejts, ka paralajmëruar sot se kontestet territoriale janë kërcënim në rritje për stabilitetin e rajonit të Azisë dhe Paqësorit.

Gejts i bëri këto komente në samitin e ministrave të mbrojtjes të ASEAN-it dhe të SHBA-ve, Rusisë, Kinës dhe Koresë Jugore në Hanoj të Vietnamit.

Kina dhe Japonia kanë mosmarrëveshje rreth disa ujdhesave në lindje të Detit Kinez, ku kohë më parë ndodhi një përlasje e anijeve të dy vendeve.
XS
SM
MD
LG