Ndërlidhjet

Japoni: Lirimi i fituesit kinez të Nobelit - i “dëshirueshëm”


Kryeministri i Japonisë, Naoto Kan, tha se do të ishte e “dëshirueshme” për Kinën, që ta liroj fituesin e Çmimit Nobel për Paqe, Liu Xhiaobo, duke dështuar që të kërkoj lirimin e tij të menjëhershëm.

Japonia dhe Kina po punojnë në qetësimin e raporteve të tyre, pas përplasjes së muajit të kaluar, lidhur me ishujt në Detin e Kinës Lindore.

Kina e ka dënuar dhënien e Çmimit Nobel për Paqe për zotin Liu, i cili për më tepër se dy dekada angazhohet për të drejtat e njeriut dhe për ndryshime demokratike paqësore në këtë vend.
XS
SM
MD
LG