Ndërlidhjet

Klinton: Britania të mos shkurtojë buxhetin e mbrojtjesSekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka shprehur shqetësimin e saj rreth planeve britanike për të shkurtuar buxhetin e mbrojtjes.

Ruajtja e NATO-s, si një nga aleancat më të suksesshme në "historinë e botës", kërkon nga 28 vendet anëtare siç është dhe Britania që të përcaktojë kontributete përshtatshme për mbrojtjen, tha Klinton duke folur për BBC-në.

Ministria e Mbrojtjes britanike ka kërkuar shkurtim të buxhetit të mbrojtjes për periudhën 2011-2015 deri në 10%.
XS
SM
MD
LG