Ndërlidhjet

Irani, kërcënimi më i madh për Lindjen e MesmeShtetet e Bashkuara dhe Izraeli përmes një deklarate të përbashkët e kanë cilësuar Iranin si një nga sfidat më të mëdha për stabilitetin në Lindjen e Mesme.
Në të njëjtën deklaratë theksohet angazhimi i të dyja vendeve për të parandaluar Republikën Islamike që të zhvillojë armë bërthamore.

Zyrtarë të lartë amerikanë e izraelitë janë takuar të hënën në Uashington si pjesë e dialogut strategjik SHBA-Izrael, që zhvillohet dy herë në vit.
XS
SM
MD
LG