Ndërlidhjet

Arktiku ngrohet me shpejtësi rekordeRajoni i Arktikut po vazhdon të ngrohet me ritëm të shpejtuar, thuhet në studimin e Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës në SHBA.

Raporti thotë se rajoni po përjeton temperatura rekorde, shkrirje të akujve dhe humbje të akullnajave.

Studimi thotë se mund të ketë lidhje ndërmjet temperaturave më të larta në Arktik, dhe dimrave të fortë në hemisferën veriore në vitin 2009 dhe 2010.
XS
SM
MD
LG