Ndërlidhjet

Kan: Japonia përballet me gjendje të rënduar të sigurisëKryeministri japonez Naoto Kan tha se Japonia po përballet me sfida në rritje të sigurisë për shkak të forcimit ushtarak të Kinës dhe programit bërthamor të Koresë Veriore.

Kan i bëri këto komente në një paradë ushtarake në Tokio.

Ai tha se gjendja e sigurisë për rreth Japomnisë po bëhet më e rënduar, në saje të shqetësimeve nga aktivitetet detare të Kinës dhe modernizimit të ushtrisë kineze, por edhe për shkak të planeve bërthamore ushtarake verikoreane.

Kan poashtue theksoi rëndësinë e aleancës së gjatë të Japonisë me Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG