Ndërlidhjet

Liban: Thirrja për bojkot e Hezbollahut – pengesë e drejtësisë


Një tribunal, që po zhvillon hetime për vrasjen e ish kryeministrit libanez, Rafiq Hariri, në vitin 2005, vlerësoi se thirrja e Hezbollahut për bojkot, ishte “përpjekje e qëllimshme për ta penguar drejtësinë”.

Shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, ka kërkuar nga të gjithë libanezët, që ta bojkotojnë hetimin e Tribunalit Special për Libanin, i mbështetur nga OKB-ja, duke tërhequr vërejtjen se bashkëpunimi konsiderohet sulm në grupin e tij militant.

Hezbollahu i ka akuzuar Kombet e Bashkuara për ndërhyrje në punët e Libanit dhe ka ftuar për hetime lokale.
XS
SM
MD
LG