Ndërlidhjet

Francë-Kinë, bashkëpunim miliarda dollarëshFirmat kineze dhe franceze kanë nënshkruar një seri marrëveshjesh në vlerë prej miliarda dolarësh në fillim të vizitës tre ditore të presidentit të Kinës në Francë.

Në mesin e marrëveshjeve janë dhe ato për furnizimin me uranium dhe me 102 aeroplanë të tipit Airbus kompnaitë kineze.

Presidenti kinez, Hu Xhintao u prit nga homologu i tij francez Nikola Sarkozi me nderime ushtarake.

Amnesty International ka kritikuar Francën se nuk e ka përfshirë çështjen e të drejtave të njeriut në Kinë, në agjendën e bisedimeve me presidentin kinez.
XS
SM
MD
LG