Ndërlidhjet

Bosnje: Gjykata shfajëson ish kryeministrin serbGjylkata e krimeve të luftës në Bosnje ka shfajësuar sot ish kryeministrin serb nga akuzat për krime kundër njerëzimit të kryera gjatë luftës 1992-95.

Gojko Kliçkoviq, bashkë me dy të dyshuar tjerë, Mladen Drljaça dhe Jovan Ostojiç, ishin akuzuar për pjesëmarrje në dëbimin e organizuar dhe burgosjen e jo serbëve në Bosnjen verilindore.

Gjykata tha se provat kundër tyre janë të pamjaftueshme.
XS
SM
MD
LG