Ndërlidhjet

Veteranët rusë kërkojnë largimin e ministrit të mbrojtjesMë shumë se një mijë veteranë dhe ushtarlë aktivë protestuan sot në Moskë duke kërkuar largimin e minsitrit të Mbrojtjes, Anatoli Serdjukov, i cili po zbaton reforma të thella në forcat e armatosura ruse.

Tubimin e organizuan veteranët e aviacionit, të cilëve iu bashkuan edhe pjesëtarët e gjinive tjera të armatës, si dhe monarkistët, nacionalistët, dhe pjesëtarët e linjës radikale të Kishës Ortodokse ruse.

Folësit e akuzuan Serdjukovin se e ka shitur ushtrinë, i ka tradhtuar intersat e Rusisë dhe se vepron në dobi të zionistëve.
XS
SM
MD
LG