Ndërlidhjet

NATO kërkon 900 trainues shtesë për forcat afganeKomandanti i misionit trainues të NATO-s në Afganistan, gjenerali amerikan Uiliam Kolduel, tha se NATO duhet të sigurojë edhe 900 trainues tjerë për të ndihmuar në përgatitjet që ushtria dhe policia afgane të marrin përsipër sigurinë në vend deri në 2014.

Presidenti Hamid Karzai ka thënë se dëshiron që afganët të marrin përsipër pjesën më të madhe të sigurisë, por Kolduel tha se pa trainerë shtesë, do të jetë vështirë të plotësohet afati.
XS
SM
MD
LG