Ndërlidhjet

Mianmar: Partitë pro demokratike pranojnë humbjenDy partitë më të mëdha që angazhohen për demokraci e kanë pranuar humbjen në zgjedhjet në Mianmar.

Në zgjedhjet e para që u mbajtën pas 20 vjetësh, ato e akuzuan për manipulime rezultatesh partinë në pushtet, e cila mbështetet nga junta ushtarake.

Gjatë numrimit të fletëve të votimit, ushtria përsëri e pushtoi një qytet në kufi me Tajlandën, të cilin gjatë fundjavës e kishin marrë pjesëtarët e një grupit etnik, i cili protestoi kundër zgjedhjeve dhe regjimit ushtarak.

XS
SM
MD
LG