Ndërlidhjet

Takohen Obama dhe Xhintao


Presidenti amerikan, Barak Obama, ka deklaruar se marrëdhëniet ndërmjet SHBA-ve dhe Kinës viteve të fundit janë fuqizuar.
Në takimin me presidentin kinez Hu Xhinato në Seul, Obama ka thënë se dy vendet kanë “obligime speciale” në ruajtjen e stabilitetit bërthamor dhe rritjes së fuqishme dhe stabile ekonomike.
Hu Xhintao ka pohuar se Kina është e gatshme që bashkë me SHBA-të të hapë dialog dhe të forcoj bashkëpunimin reciprok.
XS
SM
MD
LG