Ndërlidhjet

Protesta kundër Kinës në JaponiDisa mijëra protestues me flamuj japonezë kanë protestuar sot kundër vizitës së kryeministrit kinez Hu Xhintao në samitin ekonomik në qytetin Jokohama.

Protestuesit gjithashtu valëvitnin flamuj të Tibetit, Turkmenistanit lindor dhe Mongolisë jugore, si dhe brohoritnin "mbroni territorin tonë" dhe mundni "imperializmin kinez".

Kina është e ndjeshme ndaj lëvizjeve nacionale, të cilat e refuzojnë kontrollin e Pekinit në këto territore.
XS
SM
MD
LG