Ndërlidhjet

Fijon sërish kryeministër francez


Presidenti francez, Nikolas Sarkozi, sërish ka emëruar Fransoa Fijon, kryeministër të vendit dhe ka kërkuar nga ai që të formoi qeverinë.

Fijon kishte dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit dhe ky veprim ishte i pritur, sepse Sarkozi më herët kishte thënë se dëshironte ripërtëritjen e qeverisë.

Qeveria e re pritet të krijoi kushte më të mira për zgjedhjet presidenciale të vitit 2012.
XS
SM
MD
LG