Ndërlidhjet

Irani e BE-ja, dakord për datën e takimitTeherani ka pranuar datën për mbajtjen e bisedimeve me bashkësinë ndërkombëtare lidhur me programet bërthamore të Iranit.

Shefja e diplomacisë evropiane, Kethrin Eshton, ka sugjeruar që bisedimet të fillojnë më 5 dhjetor në Vienë ose në Gjenevë. Irani preferon që bisedimet të mbahen në Stamboll.

Në bisedime përveç Iranit marrin pjesë dhe përfaqësuesit e SHBA-ve, Britanisë, Francës, Kinës, Rusisë dhe Gjermanisë.
XS
SM
MD
LG