Ndërlidhjet

SHBA të shqetësuara për shtypjen e aktivistëve në IranShtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësime për presionin që u bëhet avoketëve për të drejtat e njeriut në Iran.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Filip Krouli e nënvizoi gjykimin e avokatit për të drejtat e njeriut Nasrin Sotoudeh, për të cilin tha se po “zhvillohet pa transparencë të plotë”.

Komentet e Kroulit u bënë pasi Teherani njoftoi arrestimin e pesë avokatëve, përfshirë tre gra, nën akuzat se kanë “kryer krime të sigurisë dhe akte të dhunës që shkelin normat e republikës Islamike jashtë vendit”.
XS
SM
MD
LG