Ndërlidhjet

Obama dekoron kancelaren MerkelKancelarja gjermane Angela Merkel është në mesin e 15 personaliteteve, të cilat presidenti amerikan Barak Obama i ka emëruar për t'u nderuar me çmimin më të lartë civil në Amerikë.

Shtëpia e Bardhë tha se nga të emëruarit tjerë, Medalja Presidenciale e Lirisë do t'i ndahet ish presidentit Xhorxh Bush, i cili shërbeu në vitet 1989-1993, pastaj miliarderit dhe filantropistit Uoren Bafit, çelistit Jo-Jo Ma, dhe poeteshës Maja Angelou.

Laureatët do t'i pranojnë çmimet në një ceremoni në filim të vitit.
XS
SM
MD
LG