Ndërlidhjet

Rusi-Kinë, njëmbëdhjetë marrëveshjeKryeministri rus, Vladimir Putin, dhe homologu i tij kinez, Ven Xhiabao do të nënshkruajnë sot njëmbëdhjetë marrëveshje. Putini e Xhiabao takohen gjatë ditës në qytetin rus të Shën Petërburgut, derisa marrëveshjet variojnë nga furnizimi me naftë e gaz deri tek problemet kufitare.

Kina po kërkon furnizimin me gazin rus, por me një çmim më të lirë se ai aktuali.
Putini ka bërë thirrje për rritjen e eksporteve të burimeve natyrore në Kinë, që është ekonomia me rritjen më të shpejtë në botë.
XS
SM
MD
LG