Ndërlidhjet

OKB takim me juntën dhe opozitën në Mijanmar


Një zyrtar i lartë i OKB-së raportohet se do ta vizitojë Mijanmarin këtë fundjavë për t’u takuar me zyrtarë të regjimit ushtarak të vendit dhe të sapaoliruaren, lideren e opozitës, Aung San Su Kyi.

Diplomatët janë cituar të kenë thënë se Vijaj Nambar, shefi i personelit të sekretarit të
OKB-së, Ban Ki Moon, do të arrijë në Jangon të shtunën.

Që nga lirimi i saj pas 7 vjet të arrestit shtëpiak, laureatja e Nobelit për Paqe, Sun Kji ka kërkiuar bisedime ripajtimi me Juntën ushtarake.
XS
SM
MD
LG