Ndërlidhjet

Irlandë: Marrëveshja për kredi të dielën?


Një ministër i qeverisë irlandeze tha se pret që të dielën të arrihet marrëveshja me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe ekspertët evropianë të bankave në kredinë prej 85 miliardë eurosh.

Por, ministri për komunikime, Eamon Ryan mohoi raportet në se kuadër të marrëveshjes do të përfshihet edhe kamata prej 6.7 për qind, shumë më e lartë sesa ajo e ofruar për Greqinë në muajin maj.

Ryan bëri këto komente sot, ndërkohë që rreth 15 mijë njerëz mbajtën një protestë paqësore në Dablin për të kundërshtuar planet e qeverisë për shkurtimet buxhetore.
XS
SM
MD
LG