Ndërlidhjet

Ministrat e BE-së 'nxjerrin nga balta' Irlandën


Ministrat evropianë pritet të nënshkruajnë sot pakon e shpëtimit prej 85 miliardë eurosh për Irlandën.

Ministrat e financave nga euro-zona 16 anëtarëshe pritet të takohen në Bruksel për të diskutuar pakon emergjente të kredisë për Irlandën e zhytur në krizën e bankave dhe deficitit buxhetor.

Edhe ministrat e BE-së që nuk janë në eurozonë, do të mblidhen për të miratuar ndihmën, që është e dyta në radhë, pas Greqisë e cila mori pako të njëjtë shpëtimi në muajin maj.
XS
SM
MD
LG