Ndërlidhjet

Kina e diskuton krizën me të dy Koretë


Kina, aleati kryesor i Korese komuniste të Veriut, tha se është pajtuar me presidentin e Koresë së Jugut Li Mjong –bak për të punuar së bashku për ta qetësuar konfrontimin serioz në mes të Veriut dhe Jugut.

Agjencia kineze e lajmeve Xinhua tha se dakordimi u arrit në një takim që sot pati këshilltari shtetëror i Kinës Dai Binguo dhe presidenti Li.

Të dy zyrtarët i shohin tensionet e larat në siujdhesësn koreane si “shqetësuese” dhe janë pajtuar që të “angazhohen bashkërisht në kontakte serioze dhe dialog”.

Në anën tjetër, kryetari i Kuvendit Suprem të Popullit të Koresë Verirore do të vizitojë Kinën të martën.

Choe Tae-Bok do të qëndrojë në Kinë deri të martën.
XS
SM
MD
LG