Ndërlidhjet

Kina kërkon maturi nga SHBA-të në çështjen WikiLeaksKina i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të trajtojë si duhet nxjerrjen në publik të dokumentave sekrete nga WikiLeaks.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës tha se vendi i tij "nuk dëshiron të shohë trazime në marrëdhëniet Kinë-SHBA".

Sipas dokumentave të dala në publik Kina nuk e shikon Korenë e Veriut si një aleat të dobishëm dhe nuk do të ndërhyjë nëse shteti komunist rrënohet.

Po të njëjtat dokumenta flasin se Kina nuk e kundërshton një Kore të bashkuar.

Dokumentat e nxjerra nga WikiLeaks bëjnë të ditur akuzat se udhëheqësit më të lartë kinezë ishin të përfshirë në sulmet në internet kundër kompanisë amerikane Google.
XS
SM
MD
LG