Ndërlidhjet

Thellohet kriza në eurozonë


Kriza e borxheve në eurozonë po thellohet.

Euro shënoi rënie karshi dollarit, në Itali u rrit shkallës së kamatës, ndërsa ka shenja se investitorët mund të tërhiqen nga ekonomitë e kërcënuara të Portugalisë dhe Spanjës.

Euro ka rënë nën 1.30 dollarë sot, që shënon herën e parë që nga shtatori, për shkak të frikës se paketa e ndihmës për Irlandën nuk do t’ia dalë që të mbrojë edhe anëtaret tjera të kërcënuara të eurozonës nga tensionet e vazhdueshme në tregjet e aksioneve.
XS
SM
MD
LG