Ndërlidhjet

Kriza në Irlandë mban peng politikat monetare te BQE-së


Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Zhan Klod Trishe tha se institucioni i tij nuk mund t'i rregullojë politikat e tij monetare për shkak të situatës së kirjuar në njërën nga 16 vendet e eurozonës.

Për shkak të krizës me borxhe dhe bankat, Irlanda mori kredi nga BE dhe FMN-ja në vlerë prej 85 miliardë eurosh.

Nga frika se edhe ekonomitë tjera mund të kaplohen nga problemi i Irlandës, kriza është thelluar në eurozonë.
XS
SM
MD
LG