Ndërlidhjet

Irani i mbyll zyrat nga ndotja e ajrit


Ndotja e rëndë e ajrit i ka detyruar autoritetet e Iranit që t'i byllin zyratr qeveritare dhe të shpallin dy ditë pushime publike në kryeqytetin Teheran.

Kjo është e dyta herë brenda një muaji që zyrat mbyllen për shkak të ndotjes së ajrit.

Kritikët thonë se një ditë pushim i shkakton shtetit 130 milionë dollarë humbje.

Ekspertët e shëndetësisë thonë se shumë iranianë vuajnë nga sëmundje të ndërlidhura me ndotjen e mjedisit.
XS
SM
MD
LG