Ndërlidhjet

Vdes shpikësi i bombës së neutronitSamuel Cohen, shkencëtar amerikan i cili e shpiku bombën e neutronit ka vdekur në moshën 89 vjeçare.

Cohen e shpiku bombën taktike të diskutueshme në kulmin e Luftës së Ftohtë në vitin 1958.

Armët e neutronit, të cilat lëshojnë tufën e rrezeve të neutronit e jo energji shpërthyese, janë të afta të shkatërrojnë njerëz dhe gjallesa tjera pa shkaktuar dëme materiale.
XS
SM
MD
LG