Ndërlidhjet

Ftohje marrëdhëniesh Kinë-NorvegjiPekini njoftoi se marrëdhëniet e Kinës dhe Norvegjisë ende janë të tendosura pas vendimit të komitetit të nobelit që Çmimi Nobel për Paqe për vitin 2010, t'i ndahet disidentit kinez Liu Xhiaobo, i cili ndodhet në burg.

Ministri i jashtëm kinez, Xhiang Ju tha se është shumë e vështirë që të mbahen marrëdhëniet miqësore me Norvegjinë pas asaj që ka ndodhur, sidomos kur edhe qeveria norvegjeze i dha mbështetje vendimit të komitetit të nobelit.
XS
SM
MD
LG