Ndërlidhjet

Viti 2010-ta ndër më të ngrohtit prej 18502010-ta mund të jetë ndër tre vitet më të ngrohta që kur kanë filuar të regjistrohen temperaturat e ajrit, njoftoi organizata botërore e meteorologjisë gjatë konferencës mbi klimën në Kankun të Meksikës.

“Pothuajse është e sigurtë se 2010-ta do të jetë njëri nga tre vitet më të ngrohta që nga viti 1850 kur bëhen matjet”, tha sekretari i përgjithshëm i organizatës, Mishel Zharo.

Sipas tij, “dekada 2001-2010 ka regjistruar rekord të ri, dhe do të jetë dekada më e ngrohtë që është regjistruar ndonjëherë”.
XS
SM
MD
LG