Ndërlidhjet

Evropa goditet nga acari dhe përmbytjet


Evropa veriore po përballet me acarin dhe rreshje të dendura dëbore, që kanë shkaktuar ndërprerjen e trafikut hekurudhor, ajror e rrugor në shumë pjesë të kontinentit. Temperaturat më të ulëta kanë shkuar deri në -33 gradë celcius.

Gjatë 72 orëve të fundit si paosjë e motit të keq në Poloni kanë vdekur 30 persona, 12 nga të cilët vetëm gjatë natës së kaluar. Shumica e viktimave kanë qenë të pastrehë.

Northern Europe battled further today against ice and snow which have disrupting road, rail, and air traffic.

Derisa veriu i kontinentit përballet me acar, përmbytjet kanë kapluar Ballkanin Perëndimor. Në Shqipëri mbi 7000 persona janë evakuuar dhe në Mal të Zi 1300 veta.
Përmbytjet kanë prekur dhe Serbinë.
XS
SM
MD
LG