Ndërlidhjet

Vestervele vizitë të papritur Irakut


Ministri i jashtëm gjerman Guido Vestervele ka arritur në një vizitë të paparalajmëruar në Irak.

Ai pritet të takojë kryeministrin Nuri-al-Maliki, presidentin Xhalal Talabanim, si dhe përfaqësues të minoritetit të krishterë.

Ai u tha gazetarëve se Berlini “dëshiron të dërgojë një sinjal të mbështetjes së stabilitetit politik në Irak.

Vestervele, që po kryeson një delegacion biznesi, shënon vizitën e parë të një ministri të jashtëm evropian, që nga zgjedhjet parlamentare të 7 marsit.
XS
SM
MD
LG