Ndërlidhjet

A penguan aeroplanët rusë stërvitjet SHBA-Japoni?


Ushtria ruse tha se aeroplanët rusë kanë fluturuar në rajonin ku mbaheshin stërvitjet e përbashkëta ushtarake mes SHBA-së dhe Japonisë në Oqeanin Paqësor, por nuk ka shkelur rregullat e hapësirës ajrore.

Gazeta japoneze Sankei raportoi se aeropanët rusë kanë hyrë në hapësirën ajrore mbi Detin e Japonisë këtë javë, duke shkaktuar një ndërprerje të pjesshme të stërvitjeve ushtarake mes SHBA-së dhe Japonisë.

Raportet mes Japonisë dhe Rusisë janë ftohur që nga vizita e presidetit rus Dimitrij Medvedev në njëirn nga katër ishujt, që pretendohen nga të dy shtetet.
XS
SM
MD
LG