Ndërlidhjet

SHBA: Senati e fillon debatin për marrëveshjen e re START


Senati i Shteteve të Bashkuara sot pritet ta filloj debatin lidhur me marrëveshjen e re për reduktimin të armatimit bërthamor (START) me Rusinë.

Senati mbrëmë votoi me 66 vota për dhe 32 kundër, që ta filloj procesin e ratifikimit të marrëveshjes së re START.

Presidenti Barak Obama ka thënë se ratifikimi i këtij dokumenti është prioritet i lartë.

Anëtarët republikanë të Senatit kanë dyshime dhe shqetësime se marrëveshja do ta kufizoj mbrojtjen raketore të Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG