Ndërlidhjet

Moldavi: 15 vjet burg gazetarit për 'spiunazh'Autoritetet e Moldavisë thanë se gjykata në rajonin separatist të Transnjistrisë e ka dënuar një gazetar me 15 vjet burg pasi e ka shpallur fajtor se ka spiunuar për Kishinjevin.

Ernest Vardanean u arestua në prill në Tiraspol, kryeqytet i Transnjistrisë, dhe u akuzua për tradhëti, ndërsa rasti shkaktoi kritika ndërkombëtare.

Familjarët dhe miqtë e gazetarit thonë se gazetari i ka pranuar akuzat nën presion.
XS
SM
MD
LG