Ndërlidhjet

Rusia kërkon Korea Jugore t'i anulojë stërvitjetRusia u ka shprehur ambasadorëve të Koresë Jugore dhe të Shteteve të Bashkuara “shqetësimin e thellë” të saj lidhur me stërvitjen e planifikuar të Seulit, në kohën e rritjes së tensioneve me Korenë Veriore.

Moska tha se një stërvitje e ngjashme e mbikqyrur nga ushtarakët amerikanë, e pat provouar Korenë Veriore të hakmerret duke bombarduar ujdhesën Jeonpjeong në nëntor.

Katër vetë u vranë në incidentin.

Stërvitjet koreanojugore pritet të mbahen nga 18 deri më 21 dhjetor.
XS
SM
MD
LG