Ndërlidhjet

Irak: Miliona shiitë kremtojnë AshurenMë shumë se dy milionë pelegrinë shiitë u mblodhën në qytetin e shenjtë irakian të Qerbelasë, por nuk u shënua ndonjë ngjarje e dhunshme.

Mylimanët shiitë nga mbarë Iraku, bashkë me mijëra pelegrinë nga jashtë, u tubuan për të shënuar festën e Ashures, ritual i cili përkujton vrasjen e imam Aliut në Qerbela në vitin 680.

Kjo ngjarje historike e ka ndarë Islamin në sunit dhe shiit.
XS
SM
MD
LG