Ndërlidhjet

Kirgizia do të mbajë hapur bazën amerikaneAlmazbek Atambajev, i cili sot u bë kryeministri i ri i Kirgizisë, i tha parlamentit se qendra tranzitore në aeroportin e Bishkekut që përdoret nga forcat ajrore amerikane, do të mbetet e tillë edhe katër vjet.

Forcat e Shteteve të Bashkuara e shfrytëzojnë bazën për t'i mbështetur operacionet në Afganistan.

Atambajev tha se SHBA dhe Kirgizia kanë marrëveshje pesë vjeçare për shfrytëzimin e bazës ajrore Manas.
XS
SM
MD
LG