Ndërlidhjet

Greqi: Grevës i bashkohen edhe gazetarët


Gazetarët grekë janë përfshirë në grevë për shkak të masave të ashpra të qeverisë greke dhe kanë njoftuar se ndalimi i punës do zgjasë dy ditë, deri më 19 dhjetor.

Punëtorët në pothuaj të gjitha linjat urbane dhe hekurudhore kanë ndalë punën të premten për katër orë, ndërsa greva më e madhe është paralajmëruar për javën e ardhshme.

Në përleshjet në rrugët e Athinës dhe Selanikut gjatë grevës së përgjithshme, së paku pesë njerëz janë plagosur, mes tyre edhe një politikan konservator, ndërsa 10 janë ndaluar nga policia.

Parlamenti i Greqisë para tri ditësh ka miratuar masa të reja qeverisëse, të cilat mundësojnë reduktimin e mëtejm të të ardhurave.

Reformat e tilla i kundërshtojnë të gjitha partitë opzitare, por kabineti i kryeminsitrit Papandreu thotë se Greqia nuk ka rrugë tjetër, po që se dëshiron të evitojë pasojat më të rënda të krizës.
XS
SM
MD
LG