Ndërlidhjet

Një fraksion i kryengritësve afganë e mbështet gazpërcjellësinNjë fraksion i kryengritësve afganë e ka ngritur zërin e mbështetjes për ndërtimin e një gazpërcjellësi miliarda dollarësh në Afganistan, nëpër të cilin do të rrjedhë gazi nga Turkmenistani në Indi dhe Pakistan.

Hezb-i-Islami, grup kryengritës i udhëhequr nga ish kryeministri, Gulbuddin Hekmatyar, e shpalli mbështetjen ndaj gazpërcjellësit dhe u ofrua që ta mbrojë atë.

Qeveria ka thënë se gazpërcjellësi do ndërtohet në thellësi dy metra për të qenë më i sigurtë.
XS
SM
MD
LG