Ndërlidhjet

WikiLeaks: Regjimi në Bjellorusi i dhunshëm, kriminal


Zbulimet e fundit të WikiLeaks nga dokumentet sekrete diplomatike amerikane e përshkruajnë qeverinë në Bjellorusi si “regjim kriminal me një natyrë të dhunshme dhe autoritare”.

Vlerësimi u citua nga e përditshmja spanjolle El Pais.

Mesazhet diplomatike të shkruara nga diplomatët amerikanë në Minsk në vitin 2007 dhe 2008 e përshkruajnë presidentin Aleksandër Lukashenko si “diktator” dhe një “fshatar i kthyer në zyrtar të ideologjisë”, të cilin revolucioni sovjetik e kishte bërë të besonte se “shteti udhëheq popullin”.
XS
SM
MD
LG