Ndërlidhjet

SHBA: Sot pritet ratifikimi i traktatit START


Senati amerikan pritet ta votojë sot traktatin e ri për kontrollin e armatimit bërthamor mes SHBA-së dhe Rusisë.

Për të kaluar ky traktat duhen 67 vota në senatin 100-anëtarësh.

Raportet flasin se tashmë 11 senatorë republikanë janë pajtuar që t’i bashkohen presidentit Barak Obama në miratimin e traktatit.

Për t’u fuqizuar, traktati duhet të miratohet gjithashtu edhe nga Duma shtetërore ruse.
XS
SM
MD
LG