Ndërlidhjet

Koreja Jugore ekspozon fuqinë e saj ushtarake


Ndërsa tensionet mbesin të larta mes dy Koreve, Seuli ka nisur ushtrime ku po ekspozon fuqinë e tij ushtarake.

Zyrtarët thanë se stërvitjet në rajonin Poçeon, mes Seulit dhe zonës së de-militarizuar neutrale, do të përfshijnë qindra trupa, tankse, helikoptere dhe aeroplanët luftarakë.

Ushtrimet- të përshkruara si ndër më të mëdhatë të mbajtura nga Koreja Jugore- vijnë saktësisht një muaj pas granatimit të ishullit jogkorean nga ana e Koresë Veirore, gjatë të cilit sulm mbeten të vrarë katër persona.

Koreja Veriore nuk ka jetësuar kërcënimet se do të sulmonte me gjithë se Koreja Jugore ka mbajtur ushtrime edhe në filim të kësaj jave.
XS
SM
MD
LG