Ndërlidhjet

Një sekt islamik merr përsipër sulmet në Nigeri


Një sekt radikal islamik tha se qëndron pas sulmeve në Nigerinë qendrore dhe sulmet në kisha dhe verilindje të vendit që shkaktuan 86 viktima.

Grupi Boko Haram, që dëshiron aplikimin e ligjit të sheriatit në shumicën e vendeve të Afrikës, po ashtu kanë kërcënuar me sulme të reja.

Luftimet religjioze kanë lënë më shumë se 500 të vdekur në këtë vit, në rajonin e ndarë.
XS
SM
MD
LG