Ndërlidhjet

Kazakistan: T'i zgjatet mandati presidentit deri më 2020


Parlamenti i Kazakistanit ka mbështetur propozim referendumin, për t’ia zgjatur mandatin deri në vitin 2020 presidentit aktual Nursultan Nazarbaev.

Apeli i ligjvënësve vjen pasi që mbështetës të presidentit nisën të hënën mbledhjen e nënshkrimeve për të mbajtur referendumin.

Pasi të mblidhen 200 mijë nënshkrime, do t’i takojë Nazarbaevit të vendosë nëse do ta mbajë plebishitin.

70 vjeçari Nazarbaev ka udhëhequr Kazakistanin për më shumë se 20 vjet dhe aktualisht përballet me zgjedhjet e vitit 2012.
XS
SM
MD
LG