Ndërlidhjet

SHBA: Dënimi i Khodorokovskit, abuzim i ligjit


Departamenti Amerikan i Shtetit kritikoi ashpër të enjten dënimin me burg deri në vitin 2017 të ish pronarit të kompanisë së naftës Mikhail Khodorkovskin.

SHBA tha se ky ishte një abuzim i sistemit legal rus.

“Ne jemi të shqetësuar me deklarata për shkelje serioze të procesit dhe të asaj që duket të jetë abuzim i sistemit legal me përfundime të gabuara, veçanërisht tash kur Khodorkovski and Lebedevi kanë marrë dënimet kapitale”, ka thënë zëdhënësi i DASH-it, Mark Toner.
XS
SM
MD
LG